Victorie clară pentru trupa lui Şapera

BCM U Piteşti a disputat duminică seara primul joc din noul sezon competiţional. Argeşenii au făcut un meci de senzaţie şi au depăşit  fără prea mari bătăi de cap pe cei de la Phoenix Galaţi. Argeşenii au reuşit să se impună cu scorul de 75 – 49, asta la capătul unei partide dominate fără drept de apel de echipa lui Şapera. Piteştenii au intrat foarte bine în meci şi au câştigat primul sfert la o diferenţă foarte clară, scor 20 – 6. Emoţiile privind echipa învingătoare au fost risipite încă de la finalul sfertului secund. A fost 21 – 11 pentru piteşteni în sfertul secund şi argeşenii conduceau la pauză cu scorul de 41 – 17. În partea secundă a jocului, Şapera a rulat mai tot lotul şi a oferit tuturor jucătorilor oportunitatea de a juca. Argeşenii au reuşit chiar şi aşa să controleze meciul, dovedind că este o diferenţă mare de valoare între ei şi formaţia din Galaţi. A fost 21 – 18 în sfertul trei pentru argeşeni, iar ultimul sfert a fost adjudecat de echipa din Galaţi cu scorul de 14 – 13. Piteştenii s-au impus cu scorul de 75 – 49 şi au debutat cu dreptul în noul campionat, mai mult de atăt, piteştenii au arătat că pot reprezenta o forţă în noua stagiune.